عمومی

منبع اسپیرال یا منبع کویلی؛ مشخصات فنی و راهنمای استفاده

منبع اسپیرال چیست؟ ویژگی ها و مشخصات فنی منبع کوئلی یا منبع کویل دار

منبع اسپیرال چیست و چه کاربردی دارد؟

منبع اسپیرال چیست؟ منبع کوئلی اسپیرال، یک فناوری نوین تولید آب گرم در سیستم‌های گرمایشی به شمار می رود. در این سیستم‌ها، یک سیم‌پیچ مارپیچی از مس یا سایر مواد رسانای گرما در معرض منبع گرمایی مانند نور خورشید یا مشعل قرار می‌گیرند. منبع گرما، آب جریان‌یافته از سیم‌پیچ را برای کاربردهای مختلف گرم می‌کند. منبع کویلی اسپیرال جایگزین کم‌مصرف و سازگار با محیط زیست برای آبگرم‌کن‌های سنتی متکی به برق یا گاز محسوب می شود. منبع کویلی یا کوئل دار بخشی از یک سیستم بزرگ‌تر، شامل مخازن ذخیره، پمپ‌ها، کنترل‌ها و عناصر گرمایش پشتیبان برای اطمینان از تأمین مداوم آب گرم است. در این مقاله علاوه‌بر معرفی کامل منبع اسپیرال به انواع، مزایا و ویژگی‌های آن نیز می‌پردازیم. منبع اسپیرال چیست

معرفی منبع اسپیرال

ویژگی ها و کاربردهای منبع کوئلی یا منبع کوئل دار

منبع اسپیرال یا منبع کویلی اسپیرال به‌عنوان یکی از عناصر سیستم گرمایشی آب در تولید آب گرم بهداشتی استفاده می‌شود. در این سیستم، آب سرد از یک منبع دیگر به منبع کویلی اسپیرال منتقل می‌شود. سپس، این منبع کوئل دار با استفاده از گرمایی که از یک دستگاه گرمایشی یا یک منبع انرژی تولید می‌شود، آب را گرم می‌کند. به این ترتیب، آب گرم بهداشتی برای حمام، شستشوی دست و صورت و غیره تولید می‌شود.

منبع کویلی اسپیرال (هلیکال) یک نوع جدید از تجهیزات تولید آب گرم برای استفاده بهداشتی است و به‌منظور افزایش کارایی، کاهش مشکلات منابع سنتی دوجداره و منابع کوئل مسی طراحی و ساخته شده است. این منابع به دو مدل ER و ESR ساخته می‌شوند. منبع اسپیرال چیست

منبع اسپیرال با طراحی خاص کوئل‌ها، توانسته‌ ضریب انتقال حرارت را به‌طور قابل‌توجهی افزایش دهد و با توزیع گسترده کوئل در کل حجم منبع، مشکلات ناشی از تجمع رسوبات بر سطح کوئل را به حداقل برساند. این منابع با تولید لحظه‌ای آب گرم، مزیت‌های رقابتی خوبی را در هزینه تمام‌شده ساخت و صرفه‌جویی در مصرف انرژی به دست آورده‌اند.

انواع منبع اسپیرال چیس

انواع منبع اسپیرال چیست ؟ روش تمیز کردن منبع اسپیرال چیست؟ت؟

منبع کویل دار یا کوئل دار به اختصار DHWG جهت تأمین آب‌گرم مصرفی ساختمان‌ها و صنایع مختلف استفاده می‌شود. این منبع شامل یک مخزن استوانه‌ای با یک کویل مسی می‌شود. آب سرد با قرارگرفتن در مجاورت غیرمستقیم آب گرمِ بویلر، گرم می‌شود. منبع کویل دار یک مخزن است که آبگرم مصرفی را تهیه و ذخیره می‌کند. این منابع در دو مدل افقی و عمودی ساخته می‌شوند. منبع کویلی اسپیرال عمودی شامل یک مخزن و کویل حرارتی است که آب گرم‌کننده از بویلر وارد کویل می‌شود و پس از تبادل حرارت با آب مخزن، به سمت بویلر خارج می‌شود. از نکات مثبت این فناوری میزان مشخصی آبگرم ذخیره در منبع اسپیرال است. در صورت عدم مصرف آبگرم، آبگرم موجود در لوله‌ها به مخزن برگشت داده شده تا همیشه آبگرم برای مصرف آماده باشد. منبع اسپیرال دو پارامتر حجم منبع و میزان تبادل حرارت کویل را در نظر می‌گیرد. با محاسبه صحیح حجم منبع، آب گرم بهداشتی همیشه در دسترس است.

منبع اسپیرال تک کویل و دو کویل

منابع کویل دار در اکثر موارد تک کویل ساخته می‌شوند ولی در برخی موارد دو کویل هم تولید می‌گردد. منابع کویل دار با اهداف زیر دو کویل تولید می‌گردند: منبع اسپیرال چیست ؟

 1. در صورت استفاده از سیستم گرمایش خورشیدی، یکی از کویل‌ها به سیستم خورشیدی و کویل دوم به دیگ متصل است. اگر پنل‌های خورشیدی نتوانند دمای آبگرم مصرفی را به دمای مورد نیاز برسانند، از طریق کویل دوم که به بویلر متصل است، آبگرم مصرفی با دمای مورد نیاز تأمین می‌گردد.
 2. در منابع کویل دار با ظرفیت بالا، اگر منبع تک کویل باشد، کویل از نظر ابعاد بزرگ و از نظر وزن سنگین خواهد بود که این موضوع عملیات سرویس و نگهداری و اسید شویی کویل را با مشکل مواجه می‌کند. بنابراین با ساخت منبع دو یا حتی سه کویل، سهولت سرویس و نگهداری فراهم است.

منابع کویل دار از نظر جنس مخزن

منبع کویل دار یا کوئل دار معمولاً از دو جنس ساخته می‌شوند: ورق گالوانیزه گرم و ورق فولادی سیاه. درصورت استفاده از ورق فولادی سیاه برای افزایش عمر منبع و جلوگیری از زنگ‌زدگی و خوردگی، لازم است ابتدا سطوح داخلی منبع، سندبلاست شوند و سپس با سه لایه رنگ اپوکسی بهداشتی پوشش داده شوند. در برخی پروژه‌ها، منابع کویل دار از جنس استنلس استیل تولید می‌شوند، اما به‌دلیل هزینه بالا، رایج نیستند.

منبع کوئلی اسپیرال از نظر جنس و فرم کویل

کویل منابع کویل دار به دلیل انتقال حرارت بالا معمولاً از جنس مس تولید می‌شود، با این حال در برخی موارد که آب مصرفی خورنده بوده یا جنس بدنه منبع استنلس استیل می‌باشد، از کویل استنلس استیل نیز استفاده می‌شود. تولید کویل منابع کویلی به فرم U شکل، امکان سرویس و رسوب‌زدایی را به‌سهولت فراهم می‌کند. همچنین یکی دیگر از فرم‌های کویل، اسپیرال است. یک لوله مارپیچ از جنس فولاد یا استنلس استیل در داخل منبع قرار دارد. با این حال، به‌دلیل عدم امکان سرویس و رسوب زدایی کویل و حتی تعویض کویل درصورت بروز مشکل در آن، استفاده از منابع کویل دار اسپیرال توصیه نمی‌شود، بهتر است از روش‌های دیگری برای گرم‌کردن آب استفاده کنید.

مزایا و ویژگی‌های منبع اسپیرال

منبع اسپیرال یک نسل جدید از منابع تولید آب گرم مصرفی (بهداشتی) است. این منابع جهت افزایش راندمان در منابع سنتی دوجداره و منابع کوئل مسی طراحی و ساخته شده‌اند. منبع کویلی اسپیرال دارای مزایا و ویژگی‌های زیر است:

 1. انتقال حرارت بالاتر: نسبت به منابع کوئلی و منابع دوجداره، منبع کویلی اسپیرال دارای انتقال حرارت بالاتری است.
 2. حفاظت کاتدی: برای جلوگیری از خوردگی، این منابع دارای حفاظت کاتدی هستند.
 3. افزایش آبدهی: به‌ازای سطح حرارتی برابر، آب‌دهی منبع کویلی اسپیرال بیشتر است.
 4. تنوع در جنس‌: امکان ساخت کوئل و پوسته با جنس‌های مختلف از جمله استنلس استیل وجود دارد.
 5. سرویس و نگهداری آسان: منبع کویلی اسپیرال به‌راحتی قابل سرویس و نگهداری است.
 6. قیمت رقابتی: در مقایسه با منابع کویلی و دوجداره، قیمت منبع کویلی اسپیرال رقابتی‌تر است.
 7. امکان طراحی در فشارهای مختلف: منبع کویلی اسپیرال می‌تواند در فشارهای مختلف طراحی شود.

 

این منابع با بهینه‌سازی توزیع کوئل در کل حجم منبع، مشکلات ناشی از تجمع رسوبات بر سطح کوئل را کاهش داده‌اند. همچنین با جایگزینی تولید لحظه‌ای فضای ذخیره‌سازی آب گرم، مزیت‌های رقابتی خوبی را در هزینه تمام‌شده ساخت و صرفه‌جویی در پرت انرژی ایجاد می‌کند.

راهنمای نصب منبع کوئلی اسپیرال

منبع اسپیرال، فناوری جدید تولید آب گرم مصرفی (بهداشتی) است که با هدف افزایش کارایی روش‌های سنتی دوجداره و منابع کوئل مسی کاربرد دارد. نصب منبع اسپیرال طی مراحل زیرانجام می‌شود:

 1. انتخاب مکان مناسب: ابتدا مکان نصب منبع کوئلی اسپیرال را انتخاب کنید. این مکان باید مناسب و قابل دسترس باشد.
 2. نصب پایه‌ها و پشتیبان‌ها: پایه‌ها و پشتیبان‌های مناسب را برای نصب منبع کوئلی اسپیرال در نظر بگیرید.
 3. اتصال به شبکه آب و گاز: منبع کوئلی اسپیرال به شبکه آب و گاز متصل می‌شود. اتصال‌ها را با دقت انجام دهید.
 4. نصب منبع کوئلی اسپیرال: منبع کوئلی اسپیرال را در مکان انتخابی نصب کنید. اتصالات لازم را به دقت انجام دهید.
 5. تست و راه‌اندازی: پس از نصب، منبع کویل دار یا کوئل دار اسپیرال را تست کنید و اطمینان حاصل کنید به درستی عمل می‌کند.

حتماً نصب منبع اسپیرال را به تکنسین‌های ماهر و متخصص بسپارید. زیرا این‌گونه از عملکرد صحیح آن مطمئن خواهید شد. منبع اسپیرال چیست؟

تمیز کردن منبع کویلی اسپیرال

برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی در تولید آب گرم مصرفی و بهداشتی، تکنولوژی نسل جدید منبع کویلی اسپیرال جایگزین روش‌هایی قدیمی است. بهتر است منبع هر چند وقت یک‌بار تمیز و از رسوبات خالی شود. برای تمیز کردن منبع کویلی اسپیرال، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. شستشوی خارجی: با استفاده از آب و مایع شستشوی ملایم، سطح خارجی منبع کوئلی اسپیرال را تمیز کنید. از مواد خشک کننده استفاده نکنید تا رسوبات روی سطح آن به خوبی دور شود.
 2. شستشوی داخلی: برای تمیز کردن داخل منبع، از محلول‌های شستشوی ضعیف استفاده کنید. این کار می‌تواند رسوبات و ذرات آلودگی را از داخل کوئل‌ها پاک کند.
 3. رفع رسوب‌ها: در صورت لزوم، از اسید‌شویی جهت رفع رسوب‌های احتمالی روی سطح کوئل و داخل پوسته استفاده کنید.
 4. تست و راه‌اندازی: پس از تمیز کردن، منبع کوئلی اسپیرال را تست کنید و از عملکرد آن اطمینان حاصل کنید.

تمیز کردن منبع کوئلی اسپیرال را به عهده تکنسین واجد شرایط بگذارید زیرا از هر اتفاق غیرمنتظره و آسیب‌زا پیشگیری می‌شود. منبع اسپیرال چیست

مشخصات فنی منبع اسپیرال

قبل از هر اقدامی، اطلاع از مشخصات فنی منبع اسپیرال لازم است. به همین دلیل در ادامه آنها را شرح می‌دهیم:

 1. انتقال حرارت بالاتر نسبت به منابع کوئلی و منابع دوجداره به‌دلیل توزیع مناسب کوئل‌ها در داخل پوسته.
 2. دارای حفاظت کاتدی جهت جلوگیری از خوردگی.
 3. افزایش قابل‌توجه آب‌دهی به‌ازای سطح حرارتی برابر نسبت به منابع کوئل مسی و منابع دوجداره با افزایش ضریب تبادل حرارتی ناشی از طراحی خاص آن.
 4. امکان ساخت کوئل و پوسته با جنس‌های مختلف از جمله استنلس استیل.
 5. سرویس و نگهداری آسان.
 6. قیمت رقابتی در مقایسه با منابع کوئلی و دو جداره.
 7. امکان طراحی در فشارهای مختلف.
 8. امکان سرویس بدون استفاده از اسید.
 9. امکان انجام عملیات اسید‌شویی جهت رفع رسوب‌های احتمالی روی سطح کوئل و داخل پوسته.
 10. امکان ساخت مدل ESR با ظرفیت آب‌گیری بالاتر نسبت به ER با ظرفیت آب‌دهی برابر.
 11. فضاگیری کمتر نسبت به منابع دوجداره و منابع کوئلی.

سخن پایانی

منبع کویلی اسپیرال (هلیکال) نسل جدیدی از منابع تولید آب گرم مصرفی بهداشتی است. با هدف افزایش راندمان در منابع سنتی دوجداره و منابع کوئل مسی و حذف عیوب این‌گونه از منابع در دو مدل ER و ESR طراحی و ساخته شده است. منبع اسپیرال با طراحی کوئل‌های خود توانسته ضریب انتقال حرارت را به طرز مطلوبی افزایش داده و با توزیع گسترده کوئل در کل حجم منبع، مشکلات ناشی از تجمع رسوبات بر سطح کوئل را تا حد زیادی کاهش دهد. منبع کویل دار یا کوئل دار با تولید لحظه‌ای فضای ذخیره‌سازی آب گرم، مزیت‌های رقابتی را در هزینه تمام شده ساخت و صرفه‌جویی در پرت انرژی دارد. منبع اسپیرال چیست؟

امتیاز این محصول:
امتیاز شما برای این محصول:
[تعداد رای‌ها: 2 میانگین امتیاز: 5]

6 دیدگاه در “منبع اسپیرال یا منبع کویلی؛ مشخصات فنی و راهنمای استفاده

 1. مرسی از توضیحاتتون در مورد منبع اسپیرال

 2. یعنی میشه به جای آبگرمکن از این منبع اسپیرال استفاده کرد؟

  1. mahpour گفت:

   بله از نوع خاصی منابع اسپیرال که به عنوان آبگرمکن خورشیدی هم شناخته میشن میتونید استفاده کنید

 3. توضیحات کاملی در مورد منبع اسپیرال بود. مرسی

 4. سینا گفت:

  توضیحات مفید و کاملی بود ممنونم

 5. سیمین گفت:

  منبع اسپیرال برای مکان هایی که دسترسی به گاز ممکن نیست گزینه ی خوبیه
  https://tavatranslation.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *